Mercurial Açıklaması: Çoklu Token Stabil Havuzlar

yasinb61
5 min readJul 13, 2021

Orijinal: https://blog.mercurial.finance/mercurial-explained-multi-token-stable-pools-5d781c74fced by Tiddernips
Bu, Mercurial’ın topluluk üyesi @tiddernips tarafından çok tokenli stabil havuzları açıklamak için yazılmış bir makaledir.

MER belirtecinin başarılı bir şekilde piyasaya sürülmesinden ve birkaç yinelemesinden bu yana, 3Havuz Beta sonunda burada! Bu yazıda, Mercurial havuzları hakkında en sık sorulan soruları açıklamayı hedefleyeceğim:

  • Çok jetonlu kararlı havuzlar nelerdir?
  • Çok jetonlu havuzların faydaları ve riskleri nelerdir?
  • LP jetonları nedir?
  • Bu havuzlar dengesiz olduğunda ne olur?
  • Bu havuzlar nasıl kullanılabilir?
  • Mercurial için sırada ne var?

Gönderi boyunca mevcut 3 havuzunu örnek olarak kullanmak, Mercurial’ın çok jetonlu havuzlarıyla ilgili herhangi bir karışıklığı gidermeye yardımcı olacağını umuyoruz.

Multi-Token Stabil Havuzlar nedir?

Çok jetonlu stabil havuz, bir protokole likidite sağlamak için 3 veya daha fazla jetonun yatırılabileceği bir likidite kasasıdır. Çok jetonlu havuzlar, likiditeyi kullanıcı dostu hale getiren çeşitli benzersiz niteliklere sahiptir.

Depozito mu arıyorsunuz? Mercurial’ın 3Havuzu, kullanıcıya yatırmak için 3 farklı stabilcoin(ler) seçeneği sunar, USDT, USDC ve/veya PAI (Parrot Finance’in stablecoin’i). 3Pool çok jetonlu bir havuz olduğundan, kullanıcı havuza 1, 2 veya tüm varlıkları yatırma seçeneğine sahiptir, bu da havuza katılmak isteyen tüm kullanıcılar için son derece erişilebilirdir. Sadece tek bir token ile likidite sağlayabilmek, Mercurial’ın havuzları için rekabete kıyasla farklı bir faktördür.

Raydium’dakiler gibi geleneksel çift jetonlu havuzlar, bir havuza para yatırırken kullanıcının iki varlığı birbiriyle eşleştirmesini (RAY-SOL) gerektirir. Son derece değişken olan varlıklar, yüksek kalıcı kayıp riski altındadır.

Bu risk, 3Pool’da mevcut değildir, çünkü stablecoin’ler 1 $’a sabitlenmiş uçucu olmayan varlıklardır. Kalıcı kayıp, yatırdığınız varlıkların fiyatı, yatırdığınız fiyatlardan sapmaya başladığında meydana gelir.

Çoklu Token Havuzlarının Yararları ve Riskleri Nelerdir?

Mercurial’ın bunu nasıl ifade ettiğini yinelemek için, “3pool ile ilgili güzel olan şey, bir havuzun 3 ayrı havuza bölünmek yerine likiditeyi paylaşabilmesidir.” Bu, 3Pool gibi çok tokenli bir havuzun, stabilcoinler için kaynak arayan protokoller için tek durak noktası haline gelebileceği anlamına geliyor. Çoklu token havuzları olmadan, likiditenin 3 veya daha fazla ayrı havuz arasında bölünmesi gerekir, 3Havuz = USDC/USDT, USDC/PAI, USDT/PAI.

Bu likidite konsantrasyonu, Solana üzerine inşa edilen diğer DeFi projelerinin yeteneklerini daha da artırmaya yardımcı olacak. Mercurial, stablecoin’ler için kaynak arayan veya kendi yerel stablecoin’lerini derinleştirmek isteyen herhangi bir protokol için birincil likidite kaynağı olmayı hedefliyor.

Her şeyde olduğu gibi, çok jetonlu havuzlarla ilgili küçük riskler vardır. Bunlardan biri, kasanın içindeki sabit paralardan birinin tehlikeye girmesi durumunda kasanın tamamının risk altında olmasıdır. Bu nedenle saygın geçmişe sahip yerleşik varlıklara sahip olmak önemlidir.

LP jetonları nedir?

Bir kullanıcı, protokole likidite sağlamak karşılığında kasaya stabilcoin(ler) yatırdığında, kullanıcı cüzdanına yatırılan LP jetonlarını alacaktır. Bu LP jetonları, yatırdıkları havuzdaki paylarını temsil eder (bu durumda 3 Havuz).

Bu LP jetonları daha sonra havuza yatırılan sermayeyi kullanmak için kullanılabilir.

Kullanıcılar daha sonra toplam depozitoyu havuzdaki tüm sabit paralar arasında eşit olarak bölecek olan tek jetonlu para çekme veya dengeli para çekme seçeneğine sahiptir.

Tek jetonlu para çekme ile ilgili uyarı, ilgili küçük bir işlem ücreti olmasıdır. Bir kullanıcı, tek jetonlu para çekme yoluyla sermayesini çekmek isterse, Mercurial, diğer 2 sabit parayı otomatik olarak kullanıcının tercih ettiği sabit parayla değiştirecektir. Bu token takasları sürecinde, platformdaki herhangi bir takasta olduğu gibi kullanıcıya küçük bir işlem ücreti uygulanacaktır. Öte yandan, bir kullanıcı dengeli bir para çekme seçerse, herhangi bir işlem ücreti alınmaz.

Çok Tokenli Bir Havuz Dengesiz Olduğunda Ne Olur?

Havuzdaki tüm stabilcoinlerin oranı birbirine eşit olmadığında, çoklu token havuzları dengesiz hale gelir. Mükemmel bir dünyada, tüm stablecoin’ler 3Pool’un eşit bir oranını oluşturuyordu, ancak durum böyle değil. USDC, 3Pool’un ~%47'sini, USDT ~%40'ını ve PAI ~%13'ünü oluşturuyor ve bu da onu oldukça dengesiz hale getiriyor.

Peki 3Pool dengesizse bir kullanıcı için ne olur?

Mevduat . Bir kullanıcının dengesiz 3Havuz’a stabilcoin yatırmak istediğini varsayalım, USDC (havuzun %47'si), USDT (havuzun %40'ı) veya PAI (havuzun %13'ü) yatırmak arasındaki fark nedir? 3Pool’a USDC veya USDT yatırmak isteyen Likidite Sağlayıcılar, havuzun dengesizliğine daha fazla katkıda bulundukları için daha az LP jetonu alarak cezalandırılacaklar. USDC/USDT yerine PAI yatırmak isteyen kullanıcılar, havuza daha iyi bir denge sağlamaya yardımcı oldukları için daha fazla LP jetonu ile ödüllendirilecekler. Bu neden? Havuz, arzı zaten yüksek olan varlıklarda daha yüksek kaymaya sahip olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu, dengeli bir havuzun korunmasına yardımcı olmak ve kullanıcıları arzı düşük varlıklara karşı arzı yüksek varlıklara yatırmaya teşvik etmek için tasarlanmıştır.

takas . Dengesiz havuzların da varlıklar arasında takas üzerinde etkisi vardır. Örnek olarak 3Pool’un %60 USDC, %30 USDT ve %10 PAI’den oluştuğunu varsayalım. Bu, USDC’nin havuzda yüksek bir arza sahip olduğu ve PAI’nin havuzda düşük bir arza sahip olduğu anlamına gelir. Düşük arzlı jetonları yüksek arzlı jetonlarla (PAI → USDC) değiştiren kullanıcılar, takas için daha fazla jeton alarak teşvik edilecektir. Bunun nedeni, kullanıcının havuzu daha dengeli bir şekilde dengeleyen düşük arzlı jetonları eklerken, havuzdan yüksek arz jetonlarını kaldırmaya yardımcı olmasıdır. Yüksek arzlı jetonlardan düşük arzlı jetonlara geçiş yapan kullanıcılar, takas için daha az jeton alarak cezalandırılacaktır. (USDC → PAI). Bu ödül/ceza mekanizması, kullanıcıları havuzları dengelemeye yardımcı olmaya teşvik etmektir.

PAI’nin arzda neden USDC veya USDT’den önemli ölçüde daha düşük olduğunu merak ediyor musunuz? Doğal olarak bunun nedeni Party Parrot Finance’in Mercurial gibi yepyeni bir protokol olması ve planlanan tüm özellikleri kullanıma sunmaya devam etmesidir. Daha fazla PAI basıldıkça ve likidite derinleştikçe, havuz zaman içinde kendini daha dengeli bir şekilde dengelemelidir.

Çoklu Token Havuzları Nasıl Kullanılabilir?

3Havuz ve diğer kasalar, Solana DeFi ekosisteminde önemli bir rol oynama yeteneğine sahiptir. Aşağıdaki önemi biraz detaylandıran Circle araştırma raporuna göre , Stablecoin varlıkları çoğu DeFi protokolü için hayati bir kaynaktır .

“Tasarruf hesapları, para piyasası fonları veya tahviller gibi geleneksel sabit faizli yatırımlardan daha fazla getiri arayan yatırımcılar , DeFi pazarında ortalamanın üzerinde getiri elde etmek için fonlarını dijitalleştirebilir . Muhtemelen bunu yapmanın en kolay ve en güvenli yolu, ABD dolarını daha sonra DeFi protokollerine yatırmak için kullanılabilecek USDC’ye dönüştürmektir.”

“Kripto araştırma firması Messari tarafından hazırlanan 2021 Q1 raporuna göre , “Stablecoin para tabanı ilk çeyrekte 65 milyar doları aştı ve artan bir hızla yükselmeye devam ediyor. Stablecoinler ayrıca, önceki dört çeyreğin toplamından daha fazla, 1 trilyon dolarlık işlem hacmini kolaylaştırdı. USDC, payını %17 artırarak en büyük kazanan oldu.”

Stabilcoin varlıklarını kullanmak isteyen protokoller, Mercurial çoklu jeton havuzlarına girmek için protokollerinde başarıyı daha da artırmak için derin likiditeye ihtiyaç duyacaklar. 3Havuz ve gelecekteki Mercurial kasaları, birçok DeFi projesinde ayrılmaz bir rol oynayacak. Mercurial çoklu token havuzları ile “Eklenti” entegrasyonları, protokollere gelecekteki başarı için ihtiyaç duydukları derin likiditeyi sağlayacaktır.

Mercurial’ı sırada ne var?

Fazla mesai, Solana DeFi Ekosistemi büyüdükçe ve yeni stablecoin varlıkları piyasaya sürüldükçe, Mercurial kolayca daha fazla 3, 4, 5 veya daha fazla jeton havuzu (4Havuz, 5Havuz, vb.) ekleyebilir. Bu çok tokenli havuzların, Solana’nın birleştirilebilirliği ile birlikte likiditeyi konsantre etme yeteneği, Mercurial’ın kasalarının herhangi bir stabilcoin’in likiditesini daha da derinleştirmede ayrılmaz bir rol oynamasını sağlar.

Bu geniş, stabilcoin likiditesi, Solana DeFi ekosisteminin temel taşı olacak. Ekip, bu süreçte güçlü bir topluluk oluştururken aynı zamanda kaliteli bir ürün üretmek için kuruluşundan bu yana yorulmadan çalıştı. En iyi kullanıcı deneyimini sunmak için kapsamlı topluluk geri bildirimlerini dinlediler. Bu Mercurial için sadece bir başlangıç, çok daha fazlası ile gelecek, sınırsız fırsatlar gerektiriyor.

-Tiddernips

Kaynaklar:
https://www.circle.com/en/digital-dollar-stablecoin-solutions-for-defi
https://messari.io/article/q1-2021-defi-review-defi-booms-as-bull -pazar ısınması

--

--